סדנאות ופרויקטים לנוער בסיכון במרכז ובשפלה

חוות המאלף מטפלת בנוער בסיכון דרך עולם הסוסים

רכיבה טיפולית- המטרה להכשיר את המטופלים לרכיבה ברמה בסיסית ושליטה מלאה בסוסים, התורמת לחזוק הביטחון והדימוי העצמי, קשב וריכוז ובעיות התנהגות.
עבודות קרקע, ממשק וטיפול בסוסים- הנוער ילמדו לטפל בסוסים בצורה נכונה, הכרת ציוד, הכנת סוסים לרכיבה,
עבודות ממשק ואילוף סוסים.

מיומנויות אלו מאפשרות למטופל להצליח ביצירת קשר עם הסוס תוך הבנה ולמידה  של צורכי הסוס. בנוסף התלמיד מפתח אחריות, סבלנות והדדיות.

מידע כללי על רכיבה טיפולית בקרב נוער בסיכון

לרכיבה על סוס פנים טיפוליים רבים והיא מבוססת על הקשר שבין האדם והסוס.
לטיפול באמצעות סוסים בקרב בני נוער בסיכון יתרונות רבים. הרבה פעמים תהיה התנגדות להיעזר בטיפולים שגרתיים ובמפגש הטיפולי בחווה נחשפים בני הנוער לסוסים כמתווכים ומעוררי עניין ליצירת קשר עם איש הטיפול ובכך גדלה האפשרות ליצירת קשר טיפולי עמוק ומשמעותי.

בטיפול באמצעות סוסים עושים שימוש במיומנויות רכיבה ועבודת קרקע על מנת להגיע למטרות הטיפוליות. על מנת לרכוש  מיומנויות אלו, על המטופל להצליח ביצירת קשר עם הסוס תוך הבנה של הצרכים של בעל החיים ויכולותיו והכרה באחריות של הרוכב המטופל בהחזקת הקשר בין השניים.

הצלחת התהליך תתבטא ביכולותיו החברתיות של המטופל ובסופו של דבר תעצים את תחושת השייכות שלו. העבודה עם הסוסים מאתגרת ועשויה להעלאות תחושות ורגשות מעולמם הפנימי של בני הנוער כך ש"נפתחות דלתות" לעבודה תהליכית ושיתופית. על המטפל לשקף ולתווך לכאן ועכשיו את המתרחש ולאחר מכן לקשר את ההתרחשויות למציאות היום יומית של אותו מטופל וביחד למצוא דרכים לפתרונות המתאימים לו.

הימצאות בקרב הסוס, חיה גדולה, עוצמתית ולעיתים מסוכנת מחייבת הכרה וקבלה של כללי בטיחות, חוקים שונים וגבולות. באמצעות שמירה על שלום הרוכבים והסוסים ניתן לשפר מיומנויות כגון שליטה עצמית, קבלת סמכות, חוקי חווה ומשם, חוקי חברה ומודעות לעצמי ולאחרים במרחב.

מק'קורמיק מצא במחקר שעשה בקרב בני נוער בסיכון שלהם דפוסי התנהגות אלימים, שבקרבת הסוס למדו הנערים כי הסוס אינו מגיב לבקשה אגרסיבית. הוא שם לב לתדהמה שהייתה בקרב בני הנוער כאשר רצו ליצור קשר והשתמשו באגרסיביות ובאלימות, הסוס הגיב באופן שלילי אך כאשר שינו את אופן הבקשה לבקשה עדינה ומודעת לתגובת הסוס, הצליחו ליצור קשר חיובי עם הסוס ומשם חוו הצלחה במיומנויות השונות. שינוי בדפוסי הבקשה של הנערים הובילה לתוצאה חיובית ושיקוף מיידי מצד הסוד שהתנהגותו הפכה למכילה ומגיבה אל רצונותיהם (כפי שצוטט אצל קרן פרווין וברנט גרדינר, 2005).

העבודה עם הסוסים מעמידה את המטופלים לעיתים קרובות במצבים שגורמים להצפה רגשית. עשויים לעלות רגשות של פחד, כעס ותסכול. התמודדות זו מאפשרת שיח מילולי על רגשות שונים שעולים מתוך המפגש עם הסוס.
טיפול באמצעות סוסים לאוכלוסייה של נוער בסיכון מתמקד בביסוס תחושת יכולת ומסוגלות, דרך יצירת קשר עם המטפל והסוס. משם תחילת עבודה על מודעות עצמית וסביבתית, העצמה של הדימוי והביטחון העצמי, תוך עיבוד רגשי של חוויות מההווה עם התבוננות פנימה לחוויות העבר ופיתוח המודעות של המטופל לתכנים אלו.


| סדנאות טיפוליות לנוער בסיכון || סדאות טיפול בעזרת סוסים |
   

 

חג שמח

*חוות המאלף מזמינה אתכם לטיול רכיבה בשטח למשפחות, זוגות וקבוצות

 

*חדש חדש חדש

חוות המאלף מופיעה ב WAZE

 

*טיוליים רומנטיים לזוגות בנוף עוצר נשימה שכולל עצירה בשטח עם פירות ושתייה קרה/חמה